Guanabara
cs / en / ru  | 

O mě


Monika Beranová

 • narozená ve F-M 1981, od roku 2002 žiji v Praze
 • tancování se věnuji od roku 2008 (salsa, bachata, street dance,..)
 • zouk tančím od roku 2011
 • učit jsem začala v lednu roku 2012 (víkendové workshopy)
 • od podzimu 2012 mám vlastní kurzy
 • v září 2012 jsem organizovala taneční zoukový flash mob, působila jsem jako lektorka a organizátorka celého eventu ve spolupráci s Lucií Kubašovou.
 • starám se o taneční portál "ZOUK ČR" na facebooku i na webu
 • od března 2014 vlastním taneční klub Guanabara Zouk Dance Club
 • V listopadu 2015 se mi narodila dcera, tudíž jsem s kurzy skončila
 • V srpnu 2017 jsem se odstěhovala do Žďáru nad Sázavou
 • V dubnu 2018 se mi narodil syn. 
 • V lednu 2019 znovu začínám učit a znovu otvírám svou taneční školu

 

Jak jsem se dostala k zouku?

- byla to součást mého tanečního rozvoje. Po 3 letech tancování kubánské salsy jsem se rozhodla zkusit i zouk, který se mi líbil od první chvíle, co jsem ho viděla tančit lidi na párty.

 

Jak jsem se dostala k lektorování?

- zcela náhodou, přes přátelé tanečníky, kteří mě požádali o zorganizování nějaké víkendové akce. A jelikož jsme přes den neměli moc co dělat, učila jsem je ve volných chvílích zouk. Tak jsem přišla na to, že mám v sobě cosi jako učitelský talent a začala jsem na sobě pracovat. Učení mně velmi baví a motivuje se neustále zlepšovat. Největší radostí na celém učení je to, že to mé studenty baví a že rádi navštěvují mé lekce.

 

Na co se můžete těšit na mých kurzech?

- tanec je především o zábavě, takže jsem ráda, když si lidi přijdou na moje kurzy aktivně odpočinout a relaxovat, ale hlavně se musí dobře bavit. Na kurzech se nejen zasmějete, ale také se naučíte kromě základních kroků a figur i techniku vedení a následování. Zdokonalíte svůj pohyb, což se Vám hodí nejen v tanci, ale i v běžném životě.

 

Na co dalšího se můžete těšit?

- pro své studenty pořádám mimo jiné i víkendové intenzivní workshopy, kde mají možnost lépe a podrobněji nastudovat figury či variace, více je procvičit, zdokonalit svůj taneční projev, atd. Snažím se do některých worskopů zařadit i jiné lektory z Prahy. Konkurence se nebojím a vždy je dobré dát lidem možnost výběru. Neustále se zlepšovat se můžete pouze pokud Vám sedne styl, který daný lektor učí.

- pořádám i jiné společné aktivity, nejen ty taneční. Jsem organizátorkou tělem i duší, to je druhá aktivita, hned po tancování, která mne velmi baví. Občas si spolu zajdeme opéct buřty, případně si zaplavat, do sauny, atd. Tanečníci se mezi sebou lépe poznají, víc se stmelí a pak je tanec víc baví. Nejen na kurzech, ale i na tanečních párty, kterých se u nás v Praze pořádá čím dál víc.

 

Máme společný komunikační kanál

- na facebooku existuje diskuzní skupina pod názvem "Guanabara Zouk Dance Club", kde jsou všichni mí minulí i současní studenti. Sdílíme tam spolu fotky, videa, informace o kurzech, workshopech, tanečních párty, atd. Chcete-li se i Vy stát naším členem, požádejte o členství na tomto odkaze.


Můj lektor zouku v ČR:

Jan Valášek - u Honzy jsem odchodila mnoho kurzů a cca 40 hodin individuálních lekcí
Carlos a Sofie - účastnila jsem se jednoho workshopu v rámci Afrobailar festivalu.

Světoví lektoři, u kterých jsem se učila:
 
Gilson a Natasha (Březen 2011, Září 2011,...) - jelikož miluju jejich styl, byla jsem na mnoha jejich workshopech v rámci víkendových workshopů v Brně nebo jednodenních workshopů v Praze, i v rámci kongresu v Brně. Natasha patří mezi nejlepší tanečnice vůbec, můj obrovský taneční idol. Pochází z Moskvy, původně se věnovala baletu, ale pak se začala angažovat v tanečním světě salsy a zouku a sklízí obrovské úspěchy.
 
Renato a Babi (Září 2011, ...) - tito lektoři pochází z Brazílie a  u nás v ČR se zas tak často nevyskytují, přesto jejich styl je nezapomenutelný a všichni ho velmi obdivují. Účastnila jsem se všech workshopů pořádaných v Praze a v Brně.
 
Leo a Layssa - (Září 2011, Leden 2012, ...) - Lea si nenechám nikdy ujít, je velmi výborný tanečník i lektor, dokáže člověka rozhýbat a roztančit i ty části těla, o kterých ani nevěděl, že je má. Tančit s ním je opravdovým zážitkem. Účastnila jsem se mnoha jejich workshopů i lekcí na kongresech.
 
Audrey a Alisson - (Duben 2012) - mají velmi hravý styl zaměřený na styling a detaily. Moc se mi líbí jejich styl. Tito dva lektoři dali dohromady choreografii na zouk flash mob, který jsme tančili i u nás v Praze. Účastnila jsem se jejich jednodenního víkendového workshopu.
 
Rodrigo a Adriana (Září 2012) - další skvělí lektoři na Lambazouk z Brazílie. U nás v ČR byli k vidění pouze jednou, ale hned si je všichni zamilovali, pro jejich povahu, ale i jedinečný a originální taneční styl. Účastnila jsem se jejich lekcí v rámci brněnského zoukového kongresu.
 
Adilio Porto a Lucia Kubašová (Listopad 2012) - Adilio přijel do ČR a učil víkendový workshop, je považován za otce zouku, učil všechny dnešní světové lektory.
 
Renata a Jorge (Březen 2013) - Renata je bývalou manželka Adilia Porta a je tedy považována za matku zouku. To ona společně s Adiliem vyvinuli tanec zouk z lambády. Workshopu Renaty s Jorgem jsem se účastnila tady v Praze, byl to nezapomenutelný zážitek.
 
Daniel a Leticia (Září 2012) - výborní tanečníci, sourozenci. Ti dva se narodili pro společné show a vystoupení. Studovali herectví a muzikálové herectví a na jejich společné práci je to rozhodně vidět. Účastnila jsem se jejich několika workshopů i ladystylingu s Leticií. Je to neskutečná žena.
 
Olaya a Papagaio (2011, 2012,..) - další lambazoukoví tanečníci a lektoři. Jejich taneční styl se zaměřuje na technicky těžce zvladatelnou kombinaci pod názvem "boneca". Velmi často jí i vyučují. Měla jsem tu čest zúčastnit se mnoha jejich workshopů a lekcí, dokonce s nimi strávit týdenní dovolenou v Chorvatsku, atd.
 
Kamacho a Brigitte (2012) - zúčastnila jsem se dvou jejich workshopů v rámci brněnského kongresu v září. Kamacho je velmi oblíbený tanečník pro svou veselou povahu.

Luciano Goméz (2013) - u tohoto charismatického lektora pocházejícího z Brazílie, ale žijícího ve Španělsku, jsem se učila zouk a bachatu na workshopech v tanečním studiu Dance Planet. Luciano vede i lekce tzv. "bailoterapie", kterých jsem se také pár zúčastnila. Je to neuvěřitelný nářez. Luciano je velmi energický a neustále pozitivně naladěný člověk.

Bruno Galhardo a Eglantine (2013, 2014) - krásný a romantický pár, který svým tancem dojmou tisíce diváků. Nikdo nemusí vědět, co to je zouk je, ale jejich styl je tak líbivý, plný emocí a vášně, že to stejně nikoho nezajímá. Je radost koukat na jejich umění a i když shlédnete tisíc jejich videí s demy, nikdy nebudete mít dost. Bruno a Eglantine se stali mými tanečními mentory, oblíbila jsem si je od první chvíle, kdy jsem s nimi měla individuální lekci na pražském kongresu. Budou k nám do Prahy jezdit párkrát do roka a vždy s nimi dopředu dohaduji tréninky a individuální lekce. Pro mně jsou to tanečníci číslo jedna ve světovém žebříčku.

Xandy Liberato a Evelyn (2013) - nový zoukový styl, tzv. neozouk uchvátí svou jemností a lehkostí. Mně osobně moc nenadchl, ale mnohé jiné tanečníky ano. I já si vyzkoušela jejich styl na brněnském kongresu loni a musím říct, že jsou to skvělí tanečníci. Profíci. Neozouk je velmi těžký styl. Proto je tak oblíbený. 

O klubu


Od 1.1.2019 tančíme v DK Žďár nad Sázavou, Dolní 30, 591 01 Žďár nad Sázavou, taneční sál v 2 patře. 

Každé pondělí od 18:00, víc informací v sekci kurzy ---> rozvrhy. 

 

Měníme prostory od 6.7.2015!

Od 6.7. se opět vracíme do bývalých prostor hudebního klubu Music City, Ocelářská 39, Praha 9, kde jsme již působili a učili. Současné prostory jsou  nám už veliké a zbytečně nás finančně zatěžují. Je to díky mému těhotenství, že na klub už nemám tolik času ani energie. Guanabara přesto nekončí, jen měníme prostory, kde budeme učit. 

 

První zoukový klub v Praze!

1.4.2014 jsem pro své žáky otevřela nové taneční prostory, které jsou koncipovány dvěma směry.

Přes den prostory využívám jako taneční studio, ve kterém připravuji pro své žáky mnoho tanečních kurzů. Primárně jsme však zaměřeni na výuku zouku, jak už vyplývá i z názvu. Vedle zouku se zde učí také salsa, bachata a jiné. Všechny kurzy mají především sloužit jako kompletní taneční průprava pro všechny tanečníky. Rádi bychom dokázali, že k tanci patří i jazyková výuka, proto jsme do rozvrhu zařadili i výuku anglického (univerzální jazyk), portugalského (zouk) a španělského jazyka (salsa kubana a flamenco).

Po večerech a o víkendech prostory slouží jako taneční klub nejen pro mé žáky. Pořádám zde taneční párty.


Klub se nese honosný název Guanabara.

Guanabara je mořský záliv na atlantickém pobřeží Brazílie. Na jeho březích žije asi 16 milionů obyvatel. Největší město je zde Rio de Janeiro.

Slovo Guanabara v indiánském jazyku Tupí-Guaraní znamená „náruč moře“.

Záliv vzniknul tektonickou depresí v období Kenozoiku. Ústí do něj 14 řek a potoků (dvě z řek mají šířku ústí přes 3 km). Vodní plocha zálivu je 380 km², jeho rozměry jsou přibližně 28 km krát 31 km. Vstup do zálivu má šířku 1,5 km. Hloubka v zálivu kolísá od 3 do 17 m v ústí. Na západním břehu vstupu je známá „Cukrová homole“ (Pão de Açúcar). V zálivu a v ústí řek je na 130 ostrovů a ostrůvků.


Hodně dlouho jsem přemýšlela nad názvem svého klubu. Nakonec mi utkvěl v hlavě název Guanabara, jelikož je součástí Brazílie. A myslím, že mému studiu velmi sluší. Klub Guanabara je pro mne takovou pomyslnou lodí snů, která by mne měla dovézt na vlně touhy až do domovské krajiny mého milovaného zouku. Doufám, že se klubu povede a já si svůj sen splním!

Součástí studia je i malý bar, kde je možno dostat drobné občerstvení. Bar funguje i přes den v době konání kurzů. Mí studenti znají velmi časté a oblíbené palačinkové párty. Od října bude sloužit také jako učebna pro výuku cizích jazyků. Celý prostor klubu je striktně nekuřácký, včetně baru i tanečního prostoru. Do budoucna plánujeme sprchu a saunu.

Doufám, že se k nám přijdete brzy podívat i Vy. Pokud ne si zatančit, tak si dát alespoň něco dobrého na baru. Vítán je každý, a to téměř kdykoliv. Vstup do mého klubu je pomocí zvonku, který najdete venku u dveří.

Prostory klubu prošly velkou rekonstrukcí, dříve tady byly sklepní prostory určené pro skladování zboží. Poté majitel prostory pronajímal jako ateliér. Pronajímali si ho místní "umělci", kteří zde občas něco fotili, natáčeli nebo pořádali tu a tam nějakou párty. Udělejte si sami představu (dle fotek níže), kolik jsme na klubu zvládli udělat práce. To všechno jsme stihli udělat za 4 víkendy. Pomohli mi přátelé a známí, kterým tímto velmi děkuji! Klub ještě není zcela hotov. Chybí dodělat druhý záchod, sprchy a obecně sociální zařízení. Také vybavit šatnu, atd. Věřím, že se vše zvládne udělat do konce tohoto roku.


Lektoři


Monika Beranová

Monika Beranová